در این مقاله میخواهم به معرفی اسپیکر مانیتورینگ یا مانیتور صدا بپردازیم، اسپیکر مانیتورینگ به عنوان یکی از حیاتی‌ترین تجهیزات در امر تولید (پروداکشن) اثر در سطح حرفه ای به شمار می رود.

بسیاری از مخاطبین ما شاید با خود بگویند: اسپیکر مانیتورینگ ها چه تفاوتی با اسپیکر های معمولی کامپیوتر ها دارند؟

شاید برخی از اشخاصی  که در حرفه  آهنگسازی و میکس فعالیت می کنند، تا به حال با چنین مشکلی برخورد کرده باشند که بعد از اتمام و تنظیم یک آهنگ و میکس نهایی آن، وقتی خروجی کار خود را در محیط های غیر از استودیو  گوش میکنند، نتیجه ای که در ذهن خود دارند و مطلوب کار آنها می باشد آنطور که در هنگام ساخت و میکس در هنگام کار با اسپیکر معمولی انجام داده بودند و مورد تایید آنها بوده است ، نیست و تفاوت هایی در لول و اکولایز بیس و بعضی از ساز ها احساس میکنند.

دلیل آن واضح است، اسپیکر های معمولی، تا حد بسیار فراوانی تمایل به زیبا جلوه دادن موزیک دارند و هرچقدر هم که در تنظیمات اکولایزر، کل فضا را فلت در نظر گرفته شود، باز هم رنگ شدگی در فرکانس ها دیده می شود. در واقع این اسپیکر ها به اسپیکر های دروغگو و دروغ نما معروفند.

اما اسپیکر مانیتورینگ های عالی، در اصطلاح صادق و راستگو هستند. یعنی فرکانس های صدا رو همانطوری که ساخته می شوند و هستند به سمع ما می رسانند.

لازم به ذکر است و این نکته ضروری می باشد که شنیده شدن صحیح فرکانس‌ها، علاوه بر داشتن اسپیکر مانیتورینگ عالی و کالیبره شده، به آکوستیک بودن محیط میکس نیز بستگی داردو این دو از هم جدایی ناپذیرند.

به غیر از موارد ذکر شده در فوق، اسپیکر مانیتورینگ ها معمولا باید با شخص سومی (مهندس صدا) در استودیو تشکیل یک مثلث متساوی الاضلاع میدهند تا بالاترین بازدهی رو داشته باشند.

قیمت اسپیکر مانیتورینگ های عالی هم چشمگیر و گران است.

لازم به ذکر است و توصیه میشود که حتما یک کارت صدای اکسترنال خوب هم برای این کار تهیه شود. چون بدون کارت صدای مناسب نمی توان به خوبی از این مانیتورینگ ها استفاده کرد.

۲ دیدگاه برای “اسپیکر مانیتورینگ چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه