images

امروز می خوهیم در مورد تکنولوژی  ASIO  توضیحات جامع و کاملی را برای شما به ارمغان بیاوریم.

ASIO مخفف   شده ی عبارت Audio Stream Input /Output می باشد که در واقع درایوری برای کارت های صداست که توسط کمپانی Steinberg  ( تولید کننده ی نرم افزارهایی مثل کیوبیس و نئوندو ) تولید شده است .

در واقع ASIO  نرم افزاریست برای تولید صدا با هماهنگی بسیار نزدیک به مبدا تولید صدا و مانند یک رابط بین نرم افزار میزبان و کارت صدا می باشد که به آهنگسازان یا مهندسین صدا امکان استفاده از نرم افزارهای آهنگسازی تحت سیستم عامل ویندوز را بدون اینکه نیاز به سخت افزارهای تخصصی داشته باشند ، می دهد .

عملکرد ASIO به این صورت است که مسیر صدا را که از نرم افزار ، به لایه های پردازشی سیستم عامل ویندوز می رسد ، تغییر می دهد و بصورت مستقیم به کارت صدا می رساند .  این تغییر مسیر و به نوعی حذف لایه ها ،  موجب کاهش تاخیر در شنیدن صدا ( Latency ) و پردازش  آن می شود .

کارت صداهای عادی سازگار با سیستم عامل ویندوز  ، بطور پیشفرض از تکنولوژی نرم افزاری Direct Sound  استفاده می کنند که امکانات مختلفی مثل دریافت و خروجی صدا ، هماهنگی صدا ( مثلا هنگام بازی کردن ) و … می دهد .

در سیستم عامل ویندوز بصورت پیشفرض ، انتقال صدا از طریق میکسر Kmixer انجام می شود که تاخیر نسبتا زیادی دارد که استفاده از ASIO باعث می شود بیت های فرستاده شده به کارت صدا ، یکسان و برابر باشند که در نتیجه کیفیت صدا شبیه به اصل می باشد و تاخیر بسیاری کمتری در شنیدن صدا ایجاد می شود .

این محدودیتها بیشتر در سیستم عامل ویندوز وجود دارد و در سیستم عامل های دیگر مانند Mac OSX یا لینوکس این مسائل وجود ندارد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
صدابرداران مرجع تجهیزات آکوستیک