بروزرسانی در تاریخ 1402/04/25

مقاله-چگونه-اتاقمان-را-آکوستیک-کنیم؟

چگونه اتاقمان را آکوستیک کنیم: اتاق های آپارتمان و حتی اتاق بسیاری از خانه های سنتی از صداهای آلاینده و هیاهوی روزمره در امان نیستند و می توانند آرامش شما را به هم بزنند. علی الخصوص در آپارتمان‌‌های امروزی مصالحی بکار می روند که بیشترین صرفه‌‌ را برای سازندگان داشته باشند. مثلا دیواره های نازک با آجرهای سفالی توخالی ساخته می‌شوند و به همین دلیل در آپارتمان‌‌های نوساز، صدای همسایگان براحتی شنیده می شود. یا همسایه هایی که علاقه به میهمانی های شبانه دارند باعث آزار شماست‌. همچنین در اینگونه آپارتمان ها، همسایه ها بطور واضح صدای موسیقی، تلویزیون و حتی حرف‌های همدیگر را می شنوند.

بهترین راه برای ایجاد عایق صوتی در دیوارها و سقف و کف، این است که از مواد عایق صداگیری در مرحله ساختن آپارتمان استفاده گردد. امروزه عایق‌های بسیاری از حرارتی و صوتی گرفته تا عایق رطوبتی در بازار مصالح ساختمانی یافت می‌شود که می‌توان از آنها زیر روکاری دیوارها و در سقف و کف واحدها استفاده کرد. البته ممکن است در نگاه اول اینگونه بنظر بیاید که استفاده از عایق‌های صوتی باعث می‌شود هزینه‌های ساختمان بالا برود، اما رضایت ساکنان آپارتمان نشان می‌دهد این هزینه‌های اندک نسبت به کل هزینه ساخت کاملا مقرون به صرفه است. همچنین شکل بلوک‌های ساختمانی نیز باید طوری باشد که باعث انعکاس، تشدید و پراکندگی نامطلوب اصوات نشود. اما در بسیاری از موارد ساختمان ها از لحاظ عایق بودن صوتی مورد توجه قرار نمی گیرند. که در ادامه به آکوستیک نمودن اتاق اینگونه واحدهای مسکونی پرداخته می شود:

دیوار داخلی و مشترک در آپارتمان

دیوارهای داخلی اتاق‌های مختلف یک آپارتمان را از هم جدا می‌کنند و دیوارهای مشترک دیوارهایی هستند که واحدهای مختلف یک مجتمع مسکونی را از هم جدا می نمایند. دیوارهای داخلی و مشترک، گاه حریم خصوصی را به خطر انداخته و ورود صدا از یک اتاق به اتاق دیگر و حتی بدتر اینکه از یک واحد مسکونی به واحدی دیگر را به همراه دارند.

عایق سازی صوتی دیوار داخلی بین اتاق ها

صداگیری دیوارهای داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است. زمان فعالیت و استراحت اعضای یک خانواده متفاوت است. ممکن است زمانی که کودک شما نیاز به دارد، فرزند بزرگترتان قصد انجام بازی‌های رایانه‌ای با سروصدای زیاد را داشته باشد. حتی در این هنگام شاید شما قصد مطالعه داشته باشید و همسرتان نیاز داشته باشد، آهنگ‌ مورد علاقه‌اش را بشنود. عایق صوتی دیوارهای داخلی خانه شما، کمک می‌کند تا هر شخص در اتاق مجزا به فعالیت دلخواه خود مشغول شده بدون اینکه باعث اذیت و آزار و ناراحتی دیگران شود. صداگیری دیوارهای داخلی واحد آپارتمانی، آرامش و احترام متقابل افراد خانواده را افزایش خواهد داد.

پنل اتاق آکوستیک

عایق سازی صوتی در اتاق هایی با دیوار مشترک

از اساسی‌ترین مشکلات آپارتمان نشینی، انتقال صدا به واحدهای مجاور است. عبور صدا از دیوارهای مجاور، سر وصدای معمولی و روزانه هر واحد آپارتمانی را به واحدهای کناری منتقل می‌کند. صداگیری دیوار مشترک از الزامات آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی است. عایق صوتی دیوارها با صداگیری دیوار می‌تواند ضمن افزایش سکوت و آرامش واحدهای آپاراتمانی، در صداگیری دیوار و حفظ حریم خصوصی ساکنین یاری رساند.

آکوستیک ساختمان های آماده

یکی از راه‌حل‌هایی که می‌توان اتاق ساختمان‌های آماده را عایق نمود، استفاده از مواد عایق صوتی در کف، دیوارها و سقف است. پنل های آکوستیک را می توان به صورت تخته ای و یا به صورت بافتی خریداری نمود و به دیوارها آویزان کرد. با اینکه بیشتر آنها طوری طراحی شده اند که اجازه انعکاس صدا از سطوح سخت را ندهند، برخی نیز برای جلوگیری از ورود سر و صدا از پنجره و دیوارها به کار برده می شوند. درهایی نیز وجود دارد که برای اتاق خواب و در ورودی به کار می روند و خاصیت آکوستیک دارند و از رفلکس صدا جلوگیری می کنند.

پنل‌های آکوستیک و نقش آنها

در این قسمت به معرفی پنل‌های آکوستیک و نقش اساسی آنها در بهبود آکوستیک اتاق می‌پردازیم. موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

پنل‌های جذب صدا

پنل‌های جذب صدا، صداهای رسیده به آنها را جذب کرده و از بازتاب آنها جلوگیری می‌کنند. در اینجا به انواع پنل‌های جذب صدا و استفاده بهینه از آنها در محیط‌های مختلف می‌پردازیم.

پنل‌های پراکنده‌کننده صدا

پنل‌های پراکنده‌کننده صدا، با شکستن و پراکندگی امواج صوتی، از تشکیل بازتاب‌های ناخواسته در اتاق جلوگیری می‌کنند. انواع پنل‌های پراکنده‌کننده صدا و روش‌های استفاده از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انتخاب و قرارگیری مناسب پنل‌های آکوستیک

در این قسمت، به نکات مهمی که باید در انتخاب و قرارگیری پنل‌های آکوستیک توجه کنید، می‌پردازیم. موارد زیر را شرح خواهیم داد:

انتخاب مواد مناسب: مواد مورد استفاده در پنل‌های آکوستیک بسیار متنوع هستند. در این بخش، به معرفی و بررسی مزایا و معایب انواع مختلف مواد پنل‌های آکوستیک می‌پردازیم تا بتوانید ماده مناسب برای نیازهای خود انتخاب کنید.

قرارگیری پنل‌ها: قرارگیری صحیح پنل‌های آکوستیک در اتاق بسیار مهم است. در این قسمت، به راهنمایی‌هایی برای قرارگیری صحیح پنل‌ها در نقاط استراتژیک اتاق و بهینه‌سازی توزیع آنها می‌پردازیم.

چگونه اتاقمان را آکوستیک کنیم؟

مزایای استفاده از پنل‌های آکوستیک

در این قسمت به بررسی مزایای استفاده از پنل‌های آکوستیک می‌پردازیم. موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

کاهش سوسو و بازتاب

استفاده از پنل‌های آکوستیک منجر به کاهش سوسو و بازتاب صدا در اتاق می‌شود. در اینجا به تأثیر مثبت آنها بر کیفیت صدا و خلق فضای آکوستیک بهینه می‌پردازیم.

بهبود توانایی درک صدا

پنل‌های آکوستیک، بهبود توانایی درک صدا را نیز فراهم می‌کنند. با کاهش بازتاب‌های ناخواسته، صداهای تکراری و مبهم درمیان نمی‌رود و امکان درک بهتر و واضح‌تر صداها فراهم می‌شود.

چگونه اتاقمان را آکوستیک کنیم؟

برای انجام یک آکوستیک بی نقص، نکات زیادی بایستی رعایت شود که در اینجا شما را با ساخت یک اتاق آکوستیک با کمترین هزینه و با کمترین امکانات آشنا می کنیم:

-ایزولاسیون و استانداردسازی فضا دو فاکتور مهم در عایق سازی صوتی اتاق ها محسوب می گردد.

-ایزوله کردن اتاق در برابر نشتی فرکانس ها به بیرون از اتاق و هم نفوذ صداهای بیرون یا مجاور به داخل مد نظر است.

در هر صورت نباید فراموش نمود هرچقدر هم که خرج کنید، نمی توانید به یک ایزولاسیون  صد در صد دست پیدا کنید، بخصوص اگر اتاق مورد نظر شما از قبل برای این کار تهیه نشده باشد. نکات زیر می تواند شما را برای رسیدن به یک ایزولاسیون خوب راهنمایی کند: برای جلوگیری از خروج صدا از یک اتاق، نه تنها باید موارد مربوط به کنترل انعکاس را مد نظر قرار داد، بلکه باید دیوارها، درها، کف وسقف و … را ایزوله کرده و درمواردی که ممکن است آنها را دو جداره ساخت.

توجه به برخی نکات هنگام ساخت اتاق می تواند به ایزوله کردن بهتر آن کمک کند ، بعنوان مثال از مهمترین نکاتی که باعث خروج صدا از یک اتاق می شود کانال های تهویه هوا ، کولر ، حتی داکت های سیم  تلفن و برق و… است. پس از آنکه شما مطمئن شدید از اتاق شما یا سالن مورد نظر صدایی بیرون نمی رود، برای استفاده بهتر از موسیقی باید منابعی که بالقوه می توانند تولید سر و صدای ناخواسته یا نویز کنند را از کار بیندازید.

اگر واقعآ می خواهید از خواب آسوده برخوردار شوید یا از خواندن یک کتاب یا شنیدن موسیقی یا ساز زدن در اتاق لذت ببرید و یا قصد ضبط با کیفیت قطعات موسیقی را دارید، باید هرگونه لوازم اضافی را از آنجا بیرون ببرید.  پس از اینکار باید به اقلامی مانند دستگیره های درب و پنجره، چراغ ها، شیشه های در و پنجره، بخاری، چوب پرده و … بپردازید. خلاصه هر آنچه که می تواند با انتشار صوت به لرزه درآید، توجه کنید. از عوامل مورد توجه در عایق سازی و آکوستیک دیوار اتاق ها توجه به انتخاب نوع عایق بر اساس کاربری اتاق است. ضخامت دیوارها و مواد به کار رفته در ساخت و ساز آنها نیز در میزان صداگیری آنها مؤثر است.

در هنگام انتخاب نوع عایق‌ صدا باید به نوع مواد به کار رفته در آن، ساختمان کلی، طراحی و نحوه اجرای آن توجه نمود. در حال حاضر صداگیری دیوارها با عایق‌های متفاوت تجهیزات آکوستیک مانند فوم پلی اتیلن ، فوم شانه تخم مرغی ، پشم سنگ ، پالت های چوبی یا پلاستیکی کف  و … قابل انجام است. موقع انتخاب نوع صداگیری اتاق ها به میزان صداگیری عایق مورد نظر، ضد حریق بودن و میزان ضخامتی که عایق‌بندی به دیوارهای شما خواهد افزود، دقت کنید، بهتر است از عایقی استفاده نمایید که علاوه بر عایق صوتی، عایق حرارتی نیز باشد.

نکات مهم در آکوستیک کردن اتاق

با آکوستیک کردن یک اتاق، می‌توانید کیفیت صدا را بهبود داده و بازتاب‌های ناخواسته، سوسو و نویزهای مزاحم را کاهش دهید. در زیر، به برخی از نکات مهم در آکوستیک کردن اتاق اشاره می‌کنم:

انتخاب مناسب اتاق: برای آکوستیک کردن یک اتاق، انتخاب اتاق مناسب با ابعاد و شکل صحیح بسیار مهم است. اتاقی با ابعاد متوازن و قابلیت تنظیم صدا بهتر است. انتخاب اتاق با دیوارها و سقف‌های جدا از هم و استفاده از مواد غیر بازتابی می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

مدیریت بازتاب صدا: بازتاب‌های ناخواسته می‌توانند کیفیت صدا را تحت تأثیر قرار دهند. استفاده از پنل‌های آکوستیک، قالب‌های جذب صدا و پراکنش‌کننده صدا، می‌تواند بازتاب‌ها را کاهش داده و صدا را بهبود بخشد.

استفاده از پنل‌های آکوستیک: پنل‌های آکوستیک، موادی هستند که به صورت جذب‌کننده یا پراکنده‌کننده صدا عمل می‌کنند. استفاده از پنل‌های آکوستیک مناسب، بازتاب صدا را کاهش می‌دهد و کیفیت صدا را بهبود می‌بخشد. در انتخاب و قرارگیری پنل‌ها، نیازهای آکوستیک خاص اتاق خود را مد نظر داشته باشید.

استفاده از برش‌ها و بم‌تراپ‌ها: برش‌ها و بم‌تراپ‌ها در کنترل بازتاب صدا و بهبود کیفیت صوتی بسیار مؤثر هستند. با قرار دادن برش‌ها در نقاط مناسب بر روی دیوارها و بم‌تراپ‌ها در نقاط استراتژیک، می‌توانید بهبود قابل توجهی در آکوستیک اتاق خود داشته باشید.

استفاده از دیفیوزرها: دیفیوزرها، به تنظیم پراکندگی صدا و شکستن بازتاب‌ها کمک می‌کنند. با قرار دادن دیفیوزرها در نقاط مناسب اتاق، می‌توانید فضای صوتی متعادل و طبیعی‌تری را ایجاد کنید.

کنترل نویزهای خارجی: برای آکوستیک کردن اتاق، باید نویزهای خارجی را کنترل کنید. استفاده از درها و پنجره‌های محکم و استفاده از مواد مناسب برای عایق‌بندی صوت، می‌تواند به شما در کاهش نویزهای خارجی کمک کند.

سخن نهایی

از اینکه تا پایان این مقاله “چگونه اتاقمان را آکوستیک کنیم” همراه ما بودید سپاسگزاریم. شما می توانید جهت صداگیری دیوارهای مشترک، اکوستیک کردن اتاق به شکل اصولی و استاندارد با کارشناسان « مجموعه صدابرداران » مشاوره نمایید.

جستجوی کاربران برای این مطلب:

8 دیدگاه برای “چگونه اتاقمان را آکوستیک کنیم؟”

 1. با سلام
  ببخشید بنده یک اتاق دو در سه ای در پارکینگ خونه مون دارم بلای اون هم یه اتاق هست میخواستم ک آگوستیکش کنم ولی نمیدونم که از چه موادی استفاده کنم اگه لطف کنید و بنده رو راهنمایی کنید ممنون میشم

 2. سلام من در اپارتمان زندگی میکنم و قصد نواختن ساز را دارم. چطوری یکی از اتاق ها را اکوسنیک کنم که صدا بیرون نره

  • سلاموقت شما بخیر
   برای آکوستیک محیط نیاز به ایزولاسیون یا تقویت دیواره های سازه را دارید که مراحل آن پشم سنگ در زیرکار و چوب کشی(ام دی اف) بر روی کار میباشد که با هزینه های بالای امروزی دردسرهای اجرا و ثابت بودن سازه صرفا” برای نواختن ساز مقرون به صرفه نمیباشد ، لذا پیشنهاد ما اتاقک های آکوستیک میباشد که جدای از هزینه ی مقرون به صرفه ی آن زحمت کار اجرایی را ندارد و در طی 5 ساعت نهایتا نصب میشود و جدای از همه ی این محاسن قابلیت جدا کردن دیواره ها و جا به جایی و انتقال و مونتاژ مجدد به محل جدید را نیز دارد به طور کلی یکبار هزینه میکنید ویک عمر استفاده.
   باتشکر از حسن انتخاب شما

 3. نقاط قوت
  • پی گیر هستم
  نقاط ضعف
  • به صدا حساسم

  با سلام .من در حاشیه خیابان شلوغ هستم با پنجره های قدیمی و پشت آنرا پنل آکوستیک گذاشتم ولی باز صدا دارم .آیا اگر یک پنل چوبی هم به آن اضافه کنم ،ترکیب پنل چوبی با آن چقدر موثر خواهد بود .چون همه پنل ها را گذاشته ام و هنوز صدا دارم

  • سلام وقت شما بخیر
   بهترین راه حل و کم هزینه ترین آن تعویض درب و پنجره قدیمی با پنجره های UPVC می‌باشد.
   باتشکر از حسن انتخاب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
صدابرداران مرجع تجهیزات آکوستیک