حساسیت ولاسیتی Velocity، یکی از اصلی ترین ویژگی های هر میدی کنترلر می باشد.

     ولاسیتی (Velocity) یا به عبارت دیگر سرعت: همان شدت و سرعت وارد آوردن ضربه به یک کلاویه می باشد اگر در قطعات پیانو دقت کرده باشید می بینید که بعضی نت ها آرام و بعضی کوبنده، قوی ومحکم اجرا می شوند. که معمولا به آن تاچ گفته می شود.
افتر تاچ (after toch) :افتر تاچ درست برعکس ولاسیتی می باشد، یعنی شما با چه سرعتی انگشتتان را از روی کلاویه برمیدارید و به اصطلاح سرعت رها سازی نامیده می شود، که به آن ریلیز هم گفته می شود.
سعی کنید با کیبوردی کار کنید که شباهت به کلاویه های پیانو داشته باشد و یا حداقل نزدیک به استانداردهای آن باشد چه از بعد ابعاد و چه از لحاظ نرمی و سفتی آن.
ورودی فوت سوییچ روی میدی کیبوردها ساستین گفته می شود .پدال ساستین یک پدال می باشد که دو حالت قطع و وصل دارد ، اگر به پیانو نگاه کنید یک پدال ساستین دارد. وقتی نتی را می نوازید، اگر پدال را فشار بدهید آن نت ادامه پیدا میکند و ممتد می شود(ساستین هم یعنی نگهداشتن) . نبودن این پدال هم در نواختن لایو یا زنده مشکل ایجاد میکند ،اما برای استفاده درداو مشکل خاصی به وجود نمی آورد.بهرینگر ها ،ولاسیتی و هم افتر تاچ ساستین دارند .اما ام ادیو بهترین مارک می باشد.
و در پایان:  اگه میخواهید با میدی کنترلر بصورت لایو بنوازید، مسلما به همه گزینه ها نیاز دارید اما اگر بخواهید در داو و برای ساخت ملودی و آکوردها ازآن استفاده کنید به هیچ کدام نیازی نخواهید داشت ،زیرا برنامه سکوئنسر شما تمام گزینه ها را بصورت نرم افزاری دارد و میشود برای هر کدام یک اتومیشن برای کنترل آنان نوشت.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه