کمپانی GENELEC

     هوای تازه و خنک،جنگل زیبا و آرام،دریاچه ای رویایی،درختان سپیدار،پرندگانی زیبا … تعجب نکنید اگر در این بهشت کارخانه ای مشهور را ببینید که با عشق،پشتکار و تلاش ساخته شده است؛ بله کمپانی GENELEC  فنلاند! GENELEC   مجموعه ای است که با یک عمر ممارست و تلاش توانسته صدای بهشت را با همان کیفیت به تمام دنیا برساند! شاید بتوان گفت برندی کم رقیب یا بدون رقیب که در ساخت و تولید بلندگوهای مانیتورینگ 35 سال است ک در دنیا انصافا پیشتاز است.

کمپانی GENELEC 1

     بهار امسال طی دعوت رسمی مدیر عامل ایرانی این شرکت آقای دکتر سیامک نقیان،برنامه بازدید از این مجموعه در اولویت قرار گرفت که نهایتا پس از هماهنگی های لازم در نمایشگاه IBC آمستردام و بازدید مدیر عامل GENELEC از دفتر مجله صنعت صدا و تصویر در تهران،مدیران این مجله جهت بازدید از این شرکت راهی فنلاند شدند. ابتدا هلسینکی،سپس کوپیو و نهایتا ایسالمی محل کمپانی GENELEC مقصد نهایی آنان بود.بازدید از این مجموعه بی نظیر،در معیت آقای دکتر    Aki  Makivirta مدیر بخش R & D شرکت،بود.در این چند روز طی چندین کاگاه طولانی در جریان نو آوری و پیشرفت های روز این شرکت قرار گرفتیم که گزارش فنی آن را در شماره بعد خواهید خواند. ولی مهمترین چیزی که برای من بسیار اهمیت داشت، فرموا پیشرفت GENELEC بود و این قضیه برایم معمای پیچیده ای به نظر می رسید.

      این سوال برایم مطرح بود که چطور در میان این همه تولید کننده بلندگو در جهان،این شرکت توانسته به این مرتبه از دقت و وضوح صدا برسد.مخصوصا این روز ها که رقابت،تکنولوژی،قیمت تمام شده و هزاران پارامتر بازار بر موجودیت برندها سایه انداخته،این کمپانی مشتریان پر و پا قرص خود را دارد. در همین فکرها بودم که قسمت شد با آفریننده این مجموعه،آقای Ilpo Martikainen ارتباط بگیرم.از آنجایی که ایشان در کارخانه حضور نداشتند،از طریق ارتباط تصویری باهم در تماس بودیم.ایشان به معنای واقعی عاشق کارش بود و به همان اندازه ماهر و متخصص.ولی وقتی داستان خودش را به صورت کوتاه تعریف کرد، متوجه شدم که نه تنها پشتکار و تخصص و دانش مهم است بلکه عوامل خارجی هم بسیار تعیین کننده است.

کمپانی GENELEC2

    آقای ایلپو موسس اولیه GENELEC  به من گفت:”من برای رادیو تلویزیون فنلاند نمونه ساخته بودم،چون میخواستم کار خود را به صورت   حرفه ای شروع کنم،نیازمند سرمایه بودم بنابراین برای تامین آن به بانکی مراجعه کردم،در ابتدا در خواست وثیقه کردند،ولی من وثیقه ای نداشتم.سپس مدیر بانک از من سوال پرسید آیا میتوانی کارت را مدیریت کنی؟گفتم بله و سپس پرسید آیا کارت را باور داری؟گفتم بله،گفت همین کفایت میکند،من مدارک را امضا کردم و با محاسبه کنونی نزدیک چندین میلیون یورو جهت راه اندازی کارخانه اولیه تسهیلات دریافت کردم.(یک لحظه یاد کارآفرینان و سیستم بانکی خودمان افتادم و منابع انسانی و سیستم حمایت های مالی و بیمه ای مالیاتی کشورمان،ولی چیزی نگفتم!)و نهایتا کار به جایی رسید که تعدادی از مدیران ارشد سیاسی کشور بعد از چند سال با اعتبار به دست آمده جزو سهامداران GENELEC شدند.

     بعد از شنیدن این داستان(البته داستانی که واقعیت دارد!)بسیار خوشحال شدم که نتیجه تلاش،عشق و پشتکار در آن سرزمین موفقیت،خوشنامی و عاقبت به خیری است.چه ارزشی بالاتر از اینکه از تلاش و پشتکار یک انسان،بسیاری از انسان ها موفق،خوشحال و با انگیزه شوند،بگذریم!بعد از اینکه از کارخانه و خط تولید بلندگوهای جدید و سری های خانگی بازدیدی داشتیم و از برگزاری یک کارگاه تخصصی در مکان های مختلف کمپانی توسط آقای Aki استفاده کردیم.از آقای Ilpo Martikainen و آقای Aki Makivirta  و مدیر عامل محترم این شرکت آقای سیامک نقیان خداحافظی کردیم و به سمت هلسینکی که دفتر بازرگانی و استودیوهای GENELEC بود حرکت کردیم…

                                                                                                                ادامه دارد…

نوشته ای از: فرهاد جوادی اقدم

تایپ: رضا بختور

گردآوری:مجموعه صدابرداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه