امروزه همه ی هنرمندان آرزو دارند که همانند آهنگ سازهای  معروف این دوره باشند. آنها به دنبال ثروت و اسم و رسم می باشند و به احتمال زیاد برای آنهایی که علاقه ی زیادی به موسیقی دارند، کنترل روی خروجی خلاقیتشان مهم می باشد. داشتن یک استودیوی ضبط برای ایجاد آهنگ و دوری از نگرانی های بودجه و زمان، رویائی برای همه موزیسین ها است. با پیشرفت تکنولوژی و مقرون به صرفه تر شدن تجهیزات موسیقی، ساختن یک استودیوی خانگی با هزینه ای متوسط سهولت بیشتری پیدا کرده است.

     استودیوهای خوب و در حد عالی  به یک جفت اسپیکر مانیتورینگ نیازمند است. این وسایل شبیه اسپیکر می باشند و صدا را انتقال می دهند، اما این تنها شباهت آن ها می باشد. هدف ما از این مقاله  آموزش نکاتی مربوط به خریداران است، از جمله این که اسپیکر مانیتورینگ چیست و چگونه  کار می کنند. بهترین راه یادگیری اصطلاحات مربوط به مانیتور ها و سپس تشخیص انواع مانیتورها می باشد. هنگام  خرید یک  اسپیکر مانیتورینگ ، خریدار می بایست به چند نکته دقت داشته باشد تا بتواند بهترین مانیتور را با هزینه ای کم خریداری کند.

اصطلاحاتی که در مانیتور صدا به کار برده می شود:

     پیش از بررسی مشخصات مانیتورهای استودیویی، خریداران می بایست اصطلاحاتی  که برای توصیف مانیتورها و فناوری های مرتبط به کار می روند را بیاموزند.

     بیس:به نت هایی گفته می شود که فرکانس پایینی دارند؛ این اصطلاح به صداهایی که بین 20 تا 150 هرتز هستند اطلاق شده است.

     کابینت: کابینت اسپیکر، بدنه ای که درایور را درون آن جای دارد.

     درایور: قسمتی که امواج صوتی را تولید می کند.

     خستگی گوش: ناتوانی و عجز در شنیدن فرکانس های مختلفی که در یک آهنگ وجود دارد که پس از گوش دادن طولانی مدت به موسیقی اتفاق می افتد.

     صدای صاف (Flat): به صدایی گفته می شود که برای بهتر شدن کیفیت، در هیچ فرکانسی تقویت یا تضعیف نمی شود.

     دامنه فرکانس: یکی دیگر از ویژگی های ادوات خروجی صدا می باشد، که به رنج فرکانسی که آن وسیله می تواند تولید کند، می گویند و در حالت ایده آل، در بازه 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز می باشد.

     Midrange: نت هایی می باشد که فرکانس متوسط دارند، بین 150 هرتز تا 2.5 کیلوهرتز

     صدای فراگیر: یک سیستم دارای چند کانال که صدای سه بعدی صحنه را شبیه سازی می کند و توسط Dolby Labs ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه