مهندسین صدای درجه یک همیشه یک جمله معروف بعد از مرحله میکس دارند . ” حالا نوبت تست اتومبیل است!”

تعجب کردید؟!

اما این حقیقت وجود دارد که یک اتومبیل سدان فضای شنیداری خارجی بسیار خوبی برای تست یک میکس می تواند باشد. سدان یک واژه ی قدیمی است  که از نام ارابه به ماشین رسیده  است.

اتومبیل سدان به اتومبیلی گفته می شود که چهار درب و دارای صندوق عقب باشد مانند سمند، پژو ۴۰۵، یا پژو پارس ،ماکسیما و پراید و…) .

http://sedabardaran.com/
شمایل آکوستیک ماشین

فاکتورهای زیادی برای بررسی موضوع آکوستیک در اتومبیل وجود دارد که در زیر به پاره ای از آنها اشاره می کنیم:

  1. شکل و فضا  : هیچ دیوار موازی در این نوع از اتومبیل ها وجود ندارد و دیوارهای بدنه بسیار نازک ، بدون گوشه و کنج هستند.
  2. بلندگوها : همیشه بلندگوها در این نوع اتومبیل ها نسبت به خط افقی داخلی ، تراز نصب می شوند و دلیل آنکه اغلب در عقب ماشین در یک کابینت به شکل افقی و در پنل درها به شکل عمودی قرار می گیرند این است که هیچ گونه صدایی از پشت بلندگوها شنیده نشود . در نهایت صدایی واضخ و کاملا در چرخش را می شنوید.
  3. فرکانس های بالا: پنجره های یک ماشین که زاویه ای بین ۶ تا ۱۲ درجه نسبت به خط افق دارند ، با منحنی های کاملی که در گوشه هایشان وجود دارد، عامل اصلی انعکاس فرکانس های بالا هستند. همچنین فرکانس های بالا وقتی در محیط کابین ماشین پخش می شوند، توسط داشبورد جلوی اتومبیل جذب و فیلتر می شوند. سقف ،در و کف ماشین نیز در پوشش دادن فرکانس های بالا مانند داشبورد عمل می کنند.
  4. فرکانس های میانی : بیشتر ماشین ها برای کاهش انتقال صدای موتور و صداهای مزاحم جاده به گونه ای خاص اصلاح اکوستیکی شده اند. صندلی ها و پوشش های درهای ماشین به همراه خود سرنشینان به جذب فرکانس های میانی کمک شایانی می کنند.
  5. فرکانس های پایین: عموما این رنج فرکانسی مستقیمان وارد دیواره ها شده و جذب می گردند . در نتیجه مشکل وجود هر گونه هامی در فضای ماشین به حداقل رسیده است . کما اینکه فوم های زیر پا نیز در جذب این ارتعاشات بسیار موثرند.
http://sedabardaran.com/
نمای باندهای در آکوستیک ماشین

در نتیجه اتومبیل را می توان مانند فضای باز در نظر گرفت که با پخش خروجی صوتی خود،چه در داخل و چه خارج از آن ، میکس خود را مورد بررسی قرار دهید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که در دنیای پر مشغله امروزی ، بسیاری از مردم بیشتر موسیقی های مورد علاقه خود را در داخل اتومبیل گوش می دهند.

 

گرداورنده :

گروه تحقیقاتی مجموعه صدابرداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
صدابرداران مرجع تجهیزات آکوستیک